•   info@marathon-masters.com

İstanbul ve Çanakkale boğazındaki yarışlara katılan veya akıntılar hakkında bilgisi olan arkadaşların bu başlık altında bilgi paylaşımını istiyorum. 
Çanakkale için daha sonra bilgi vereceğim fakat İstanbul Boğazı'ndaki akıntıları, kaçınılması gereken güzergahları ve önemli dönüş nokatalarına değineceğim.
Akıntılı sularda bunlara dikkat edilmemesi inanın 10- 15 dk fark ediyor. Bütün sene yaptığınız antrenmanlar kolaylıkla hayal kırıklığına dönüşebiliyor.
Bir kere suyun dinamiği gereği tepkilerini iyi bilmek gerekir. Konumuz boğazlar olunca ters akıntı ve düz / hızlı akıntı yerleri tespiti en önemli noktalar.
Kanlıca başlangıcı boğazın düz seyrettiği nokta. Ters akıntının pek fazla hissedilmediği nokta olmasına rağmen yine de boğazın ortalarına doğru seyir ana akıntının ortasına girmek demek olur fakat abartmamak gerekir. Uygun bir açıyla yaklaşık 45 derece yüzmek en doğrusu. Yaklaşık 300-400 mt sonra aşağıya doğru dönerek yüzülmeli. Bu durum Fatih Sultan Mehmet köprüsü altına kadar devam edebilir fakat bu noktadan sonra akıntıyı yakalama adına yapmamız gereken şey sağ yandaki Rumeli Hisarı'na yaklaşmak olmalıdır. Parkurun en can alıcı noktalarından birisi bu anda başlar. Bebek koyu yapısı itibarıyla ters akıntıların yaşandığı bir yer. Eğer Rumeli Hisarı'na fazla yaklaşırsanız bir süre akıntıyla zaman kazanabilirsiniz fakat Bebek koyunda da zaman kaybedersiniz. Fakat fazla açıkta olmak ise Bebek koyu karşı burnundaki ters akıntıya girmek demek olur. En doğrusu orta yol izlemek. Bunun için bu noktaya yaklaşırken üşenmeyin 10 kulaçta bir yön tayini yapın. Deneyimlerim, en iyi rotanın orta akıntıyı kaçırmamak olduğu yönünde.
Galatasaray adasına yaklaşırken açıkta kalmaya gayret edin. Boğazın pisliği ve ters akıntıların yoğun yaşandığı noktadır. Kafanıza naylon torba geçebilir :)
Gelelim en önemli diğer noktaya. Artık Kuruçeşme'ye sağa doğru dönme noktasına geliyorsunuz. Bu noktayı kaçırırsanız Kuruçeşme'yi geçip geriye yüzersiniz, bu her sene deneyimsiz yüzücülere olan çok can sıkıcı bir olaydır. Kuruçeşme'de çok şiddetli ters akıntı vardır. Galatasaray adasını geçtikten sonra sağda kalmışsanız ters akıntıya yakalanmışsınız demektir ki bu da kendi kalenize gol atmışsınız demektir. Geçmiş yıllarda kıyıya yakın gelmeye çalışan bir yüzücü yaklaşık 20 dk aynı yerde yüzmüş, sonunda kendisini botla toplamışlardı :) Zaten Kuruçeşme'ye yanaşmak zorunda olduğunuza göre en doğru yerden yaklaşmak gerekir. Bunu, aşağıdan gelen oldukça soğuk olan suyla hissedersiniz. Bu soğuk suyu yarışın önceki bölümlerinde hissetmişseniz yanlış yerdesiniz demektir.
Kuruçeşme'ye yaklaşırken açınız akıntıyla doğru orantılı olmalıdır. Yani yaklaştıkça, akıntının geldiği yöne, sola doğru dönülmeli. Bunu son 100- 150 mt kala çok yoğun hissedeceksiniz.
Hepinize başarılar dilerim.

HIZLI İLETİŞİM

Bizler, 1970 – 1980 arası İzmir’in yüzmede altın çağını yaşadığı zamanlarda çeşitli kulüplerde yüzen o zamanın küçükleriyiz. 40 yıl sonra, dostluklarımızın devam ettiği güzel bir kulüp ortamında Master Yüzücüler olarak tekrar birlikte yüzebilmenin keyfini yaşıyoruz. Bizimle birlikte aynı zamanda yüzmüş veya sonraki dönemlerde 25 yaş üzeri Master kategorisine geçmiş diğer yüzücüleri de bünyemize katmaya devam ederken, hiçbir yüzme geçmişi olmayan 25 yaş üzeri spor gönüllülerine de kapımız açık olmaya devam edecektir.