İZMİR MARATHON MASTERS AÇIK SU YÜZME KIŞ KUPASI ONUR KONUĞU EMRAH ÖZSEVİM

Anasayfa  /  Haberler  /  İZMİR MARATHON MASTERS AÇIK SU YÜZME KIŞ KUPASI ONUR KONUĞU EMRAH ÖZSEVİM

İZMİR MARATHON MASTERS AÇIK SU YÜZME KIŞ KUPASI ONUR KONUĞU EMRAH ÖZSEVİM


Emrah Özsevim 1977 İzmir doğumludur. 

Orta ve Yüksek öğrenimi aşağıdaki gibidir:
- İzmir Türk Koleji(İngilizce) 
- İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Lisans)
- İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği (Lisans ve Yüksek Lisans)

Yüzmeye 1982 yılında İzmir Göztepe kulübünde başlamıştır. 1995 yılından buyana da antrenörlük yapmaktadır, günümüze kadar 10 binin üzerinde öğrenciyi çalıştırmıştır.

Yüksek lisansı sırasında araştırma görevliliği yapmış, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün yüzme kulübünü kurarak universitelerarası yarışlara hazırlamıştır. Ağır ders programına rağmen okul yaşamında da yüzme antrenmanlarını aksatmamıştır.

1996 yılında tanıştığı Turgut Esen'in teşviği ve antrenörü Üstün Erek'in desteği ile açık su yarışmalarına katılmaya başlamıştırtır. Meis Kaş, Datça, Değirmendere, Boğaziçi, Çanakkale, Aquamasters ve daha bir çok açık su yarışmasında kendinden 15-20 yaş genç sporcularla beraber defalarca genel klasman ilk üç sıralamasında yer almıştır. Yakın dönemde katıldığı yarışlar ve başarıları:
- 30 Eylül 2018 Aquamasters 10km Açık Su Genel Klasman 1.liği.
- 1 Temmuz 2018 Meis Kaş 7.5km Açık Su Genel Klasman 1.liği
- 8 Ekim 2017 Aquamasters 6km  Açık Su Genel Klasman 1.liği

2006-2009 yılları arasında Rusya'nın Moskova ve St.Petersburg şehirlerinde özel bir şirkette bilişim teknolojileri yöneticiliği yapmıştır, ara vermeden antrenmanlarını Rusya'da da sürdürmüştür. Rusların yüzmeye verdiği önemi üzülerek cümleleriyle vurguluyor: "Sabah -30 derecede sırtımda çanta ile 5:55de havuzun kapısının açılmasını beklerken kuyrukta 70 kişi oluyordu, hepsinin yaşları 40'ın üzerindeydi, bir ülkede sporun gelişimi gençlerin değil masterlar tabir edilen veteranların spor yapmasıyla doğru orantılıdır, çünkü çocuklar ebeveynlerini örnek alır, İstanbul ile aynı nüfusa sahip Moskova'da 127 kapalı havuz varken İstanbul'daki havuz sayısı 5'i geçmiyor, yüzmede bizden ileri olmaları normal".

Rusya'da kazandığı vizyonla 2011 yılında İstanbul Maraton Yüzme Topluluğu'nu(www.maratonyuzme.com) kurmuştur, o tarihten beri İstanbul'da yüzme eğitimleri vermektedir. Maraton Yüzme çatısı altında 80 aktif master yüzücüyü açık su yarışlarına hazırlamaktadır.

Emrah Özsevim, şuanda İstanbul'da İrlanda merkezli kar amacı gütmeyen(humanitarian sector) bir firmada yöneticilik yapmaktadır. Her sabah işe gitmeden önce sabah erken saatte havuza uğrayıp programlı şekilde antrenmanlarına devam etmektedir.

TYF Masterlar Açık Su teknik kurul üyesi olan Emrah Özsevim "su yaşınızı bilmez" sloganıyla katıldığı açık su yarışlarında aldığı başarılarıyla yüzmenin okul ve iş yaşamıyla beraber her yaşta elit seviyede yapılabileceğini vurgulayarak gençlere örnek olmaktadır.