Master Yüzme

Anasayfa  /  Master Yüzme

Master Yüzme


Master Yüzme deyince, yaşı 25 in üzerindeki yüzme becerisi olan her kişinin içinde olduğu grup anlamını çıkarabiliriz. Bu gruptaki yüzücülere çocukluktan itibaren çok uzun yıllar yüzme eğitimi almış olanlarının yanında, yüzmeye yeni başlamış başlangıç seviyesindeki veya biraz ileri seviyedeki kişiler de dahildir. 

Türkiye'de tanınmaya yeni başlayan master yüzme, Türkiye Yüzme Federasyonu ve özel organizasyonların da varlığıyla yurt çapında yaz ve kış aylarında havuz ve denizlerde çeşitli yarışmalar düzenlemektedir. 25 yaş ve üzeri her sporcu Master sayılmakta ve her 5 yaş artarak yeni kategorilere geçilmektedir. 25-29 yaş kategorisi, 50-54 yaş kategorisi gibi. 

Yurt dışında uzun yıllardır devam eden ve ülkemizde de pek çok ilde yapılmaya başlayan Master Yüzme yarışlarına ilgi her geçen gün artıyor. Çanakkale ve İstanbul Boğaz yarışlarında her yaş grubundan ve ülkeden sporcular katılırken, 3-4 günlük havuz yarışlarının sonrasında denizde 1,5/ 3/ 6 km lik açık su yarışlarına Master Yüzücüler katılmaktadır. Ayrıca Kulübümüz artık Dünya ve Avrupa Master Şampiyonalarında başarıyla temsil edilmekte ve çeşitli madalyalar kazanmaktadır.